slavne ličnosti

Messi je najbolji igrač na svetu

Messi je osvojio FIFA nagradu za najboljeg igrača godine

ime vraćeno Lionel Messi I Kylian Mbappe je ponovo u centru pažnje i na naslovnim stranama, ali ne u fudbalskom susretu, već kao kandidat za FIFA-inu nagradu za najboljeg igrača svijeta. Šampion Svjetskog prvenstva je ponovo izvan zelenog pravougaonika ostvario novu pobjedu nad Kylianom Mbappeom, pošto je osvojio FIFA-inu nagradu za najboljeg igrača 2022. godine na ceremoniji dodjele nagrada The Best u francuskoj prijestolnici Parizu, koja je održana juče navečer, u ponedjeljak, i koja je odaje priznanje pobjednicima, na osnovu njihovih doprinosa. Od 8. avgusta 2021. do 18. decembra 2022. Otišla je nagrada za najboljeg igrača u ženskom fudbalu; Za Špancu Alexia Botelas drugu godinu zaredom.

Messi je postigao dostignuće bez presedana u istoriji FIFA-e

Nakon što je doveo Argentinu do slave u svjetsko prvenstvo U epskom finalu protiv Francuske u Kataru, pobijedio je Messi Mbappe i njegov francuski kolega Karim Benzema osvojili su FIFA-inu nagradu za najboljeg igrača i osvojili FIFA-inu nagradu sedmi put u 14 godina, postavši tako prvi igrač koji je osvojio sedam FIFA-inih nagrada za najboljeg igrača, prekinuvši izjednačenje sa Brazilkom Martom, koja je osvojila nagrada za najboljeg igrača šest puta.
Primajući nagradu, šampion Svetskog kupa je rekao: „Bila je ovo luda godina za mene. Mogao sam da ostvarim svoj san za Svetsko prvenstvo nakon što sam se toliko dugo borio za njega. Na kraju se to dogodilo, i to je bila najbolja stvar u mojoj karijeri. To je san svakog igrača, ali vrlo malo njih to može ostvariti, tako da sam zahvalan Bogu što sam to uspio."
Trojica igrača napravila su konačnu listu o kojoj je glasalo globalno vijeće kapitena i trenera reprezentacije, odabranih novinara iz svake od 211 zemalja članica FIFA-e, kao i navijača online.

Najistaknutija ceremonija dodele nagrada

pobedio trenera Argentinac Lionel Scaloni pobijedio je Italijana Carla Ancelottija i Španca Pepa Gvardiolu osvojivši nagradu za najboljeg trenera, dok je Holanđanka Sarina Wegman titula za najboljeg trenera.
Argentinac Emiliano Martinez dobio je nagradu za najboljeg golmana, savladavši Marokanku Yassine Bounou i Belgijanca Thibauta Courtoisa. Na ženskoj strani, Engleska Marie Erbes osvojila je nagradu za najboljeg golmana.
Nagradu Puškaš dobio je Poljak Marcin Oleksi, dok je Luka Lukoshvili, italijanski igrač Cremonesea, osvojio nagradu za fer plej. Argentinski navijači osvojili su nagradu za najbolju publiku.

Messi i Mbappe .. takmičenje van terena

Ovaj 35-godišnjak je pobijedio Mbappea - koji se nadmetao za svoju prvu FIFA nagradu za igrača godine - za Zlatnu loptu, koju FIFA dodjeljuje najboljem igraču na Svjetskom prvenstvu. Dok je Mbappe osvojio Zlatnu kopačku kao najbolji strijelac. U glasanju za FIFA nagrade, zvijezda je nagrađena Argentinac 52 boda, Mbappe 44, Benzema 34.
Mbappe, koji ima 24 godine i mlađi Messi Sa 11 godina i koji se smatrao njegovim nasljednikom na svjetskoj sceni - prvi put je ušao u uži izbor od tri osobe. Završio je četvrti u glasanju za nagradu 2018, godine u kojoj je Francusku doveo do titule na Svjetskom prvenstvu.
Zvijezda Real Madrida Benzema osvojio je najprestižniju Zlatnu loptu u oktobru prije Svjetskog prvenstva. Francuski napadač je propustio turnir zbog povrede. Dok Messi nije bio na dugačkoj listi kandidata za Zlatnu loptu objavljenoj u avgustu